AKCP - PMS230-CT50 - Current Transformer Meter
Stromwandler-Messgerät (230/400V 50Hz CT meter)
Listenpreis:
Lieferzeit: Derzeit ca. 3-4 Wochen
Icon
Preise für größere Stückzahlen bitte anfragen.
Tel.: +43 (0) 1 504 8478 - 0 oder E-Mail: shop@s-connect.at
Herstellerartikelnummer: PMS230-CT50
Fragen? Wir beraten Sie gerne! Kontaktformular
Produktinformationen "AKCP - PMS230-CT50 - Current Transformer Meter"
  • Phase Line Spannungen
  • Strom
  • Leistungsfaktor
  • Wirkenergie
  • Wirkleistung
LIEFERUMFANG: AKCP - PMS230-CT50
Technische Details
Single Phase Meter Three Phase Meter Three Phase Meter - CT Type
Voltage (V)
Rated Voltage (Un) 230V AC 230/400V AC (3~) 230/400V AC (3~)
Voltage range 0.7~1.3Un 161/279 – 300/520V AC (3~) 161/279 – 300/520V AC (3~)
Current (A)
Basic current (lb) 10A 10A 1.5A
Maximum current 100A 100A 6A
Operational Current Range 0.4% Ib- lmax 0.4% Ib- lmax 0.4% Ib- lmax
Over Current Withstand 30Imax for 0.01s 30Imax for 0.01s 30Imax for 0.01s
Internal Power Consumption ≤2W / 10VA ≤2W / 10VA per phase ≤2W / 10VA per phase
Frequency(Hz) 50~60Hz ±10% 50Hz ±10% 50Hz ±10%
Standards IEC 62053-21 IEC 62053-21 IEC 62053-21
Temperature range(°C)
Operating Temperature -10°C – +50°C -10°C – +50°C -10°C – +50°C
Operating Humidity ≤ 75% ≤ 75% ≤ 75%
Accuracy Class
Voltage ±0.5% ±0.5% ±0.5%
Amps ±0.5% ±0.5% ±0.5%
Frequency (Hz) ±0.2% ±0.2% ±0.2%
Communication
Type RS485 RS485 RS485
Standard Modbus Modbus Modbus
Dimensions(L*W*H) (cm)
Height 100 mm 130 mm 130 mm
Width 76 mm 126 mm 126 mm
Depth 65.5 mm 65 mm 65 mm
Max Diameter Cable 11.5 mm